Provinca e Ferrarës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Ferrarës
Italisht : Provincia di Ferrara
Provincë
noform
Kështjella Estense, selia e administratës së Provincës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Emilia-Romanja
Kryeqendra Ferrara
Presidenti Tiziano Tagliani
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.703 km2
Popullsia (2014) 354.807 banorë
Dendësia 134,65 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 44121-44124 (Ferrara), 44010-44049 (Provinca)
Prefiksi 0532, 0533
Nr. i komunave 24
Faqja Zyrtare www.provincia.ferrara.it


Provinca e Ferrarës (italisht:Provincia di Ferrara) është një krahinë italiane e rajonit Emilia-Romanja.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Rovigos e rajonit Veneto dhe Provinca e Mantovës e rajonit Lombardia përgjatë lumit Po, në lindje nga deti Adriatik, në jug nga Provinca e Bolonjës dhe Provinca e Ravenës dhe në perëndim nga Provinca e Modenës.