Lumi Po

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pozita gjeografike
Lumi Po në Manova

Lumi Po ose Pad (italisht: Po, latinisht: Padus ose Eridanus, në gjuhën e vjetër ligure: Bodincus ose Bodencus, greqisht: Ἠριδανός) është lum në veri të Italisë. Me 652 km është lumi më i gjatë dhe më i madh në Itali, i cili i tëri rrjedh në teritorin italian.

Karakteristikat gjeografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lumi Po rrjedh nga Alpet nga perëndimi kah lindja përgjat fushës së Lombardisë.

Degët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga burimi në drejtim të grykëderdhjes:

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Lumi Po – Mbledhja e fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale