Jump to content

Provinca e Kuneos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Kuneos
Provincia di Cuneo
Popullsia
 • Gjithsej595.209
{{{postal_code_type}}}
12100
image_map e Provincës së Kuneos

Provinca e Kuneos (italisht: Provincia di Cuneo) është një provincë e Rajonit të PiemontesItali. Ajo kufizohet në perëndim nga Franca, në veri nga Provinca e Torinos, në lindje nga Provinca e Astit dhe në jug nga Provinca e Savonës dhe Provinca e Imperias të rajonit të Ligurias.

Njihet gjithashtu si 'La Provincia Granda', që do të thotë 'Provinca e madhe' në dialektin piemonteze, sepse është provinca e katërt më e madhe në Itali (pas provincave të Sassari, Bolzano dhe Foggia) dhe më e madhja në Piemonte.

Ndërmarrjet aktive në provincë përfshijnë:

  • Balocco në Fossano
  • Bottero në Kuneo
  • Edizioni San Paolo në Alba
  • Ferrero SpA në Alba
  • Maina në Fossano
  • Merlo në San Defendente (Cervasca)
  • Michelin në Mondovì
  • Miroglio në Alba
  • MTM-BRC në Cherasco