Provinca e Beneventos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Beneventos
Italisht : Provincia di Benevento
Provincë
noform
Kështjella e Rektorit
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kampanja
Kryeqendra Benevento
Presidenti Aniello Cimitile
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.071 km2
Popullsia (2011) 287.253 banorë
Dendësia 138,69 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 82100 (Benevento), 82010; 82018; 82030; 82038; 82020; 82021; 82015; 82024
Prefiksi 0823, 0824
Nr. i komunave 78
Faqja Zyrtare www.provincia.Benevento.it


Provinca e Beneventos (italisht: Provincia di Benevento) është një provincë e rajonit të KampanjësItali me 287 253 banorë.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Kampobasos e rajonit të Molizes, në lindje nga Provinca e Foxhias e rajonit të Pulias, në jug nga Provinca e Avelinos dhe Provinca e Napolit, në perëndim nga Provinca e Kazertës.