Provinca e Vibo Valentias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Vibo Valentias
Italisht : Provincia di Vibo Valentia
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kalabria
Kryeqendra Vibo Valentia
Presidenti Francesco De Nisi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.139,47 km2
Popullsia 166.227 banorë
Dendësia 145,88 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 89811-89819, 89821-89824, 89831-89834, 89841-89844, 89851-89852, 89861-89868, 89900
Prefiksi 0963, 0966, 0968
Nr. i komunave 50
Faqja Zyrtare www.provincia.vibovalentia.it


Provinca e Vibo Valentias (italisht: Provincia di Vibo Valentia) është një krahinë italiane në Kalabri me 166.370 banorë. Ajo mbulon një sipërfaqe prej 1.139 km ² dhe përfshin 50 komuna.

Provinca e Vibo Valentias kufizohet në veri-lindje me Provincën e Katanxaros jug-lindje me Provincën e Rexhio Kalabrisë dhe në perëndim laget nga Detin Tirren.

Provinca është themeluar 6 mars 1992 nga shkëputja e territorit të përfshirë më parë në Provincën e Katanxaros.