Provinca e Vibo Valentias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Provinca e Vibo Valentias
Provincia di Vibo Valentia
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kalabria
Kryeqendra Vibo Valentia
Presidenti Francesco De Nisi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.139,47 km2
Popullsia 166.227 banorë
Dendësia 145,88 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 89811-89819, 89821-89824, 89831-89834, 89841-89844, 89851-89852, 89861-89868, 89900
Prefiksi 0963, 0966, 0968
Nr. i komunave 50
Faqja Zyrtare www.provincia.vibovalentia.it


Provinca e Vibo Valentias (italisht: Provincia di Vibo Valentia) është një krahinë italiane në Kalabri me 166.370 banorë. Ajo mbulon një sipërfaqe prej 1.139 km ² dhe përfshin 50 komuna.

Provinca e Vibo Valentias kufizohet në veri-lindje me Provincën e Katanxaros jug-lindje me Provincën e Rexhio Kalabrisë dhe në perëndim laget nga Detin Tirren.

Provinca është themeluar 6 mars 1992 nga shkëputja e territorit të përfshirë më parë në Provincën e Katanxaros.