Provinca e Savonës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Savonës
Provincia di Savona
Pallati i Provincës, selia e administratës lokale.
Pallati i Provincës, selia e administratës lokale.
Popullsia
 • Gjithsej287,551
{{{postal_code_type}}}
17100, 17010-17047, 12071
Faqja zyrtarewww.provincia.savona.it
image_map e Provincës së Savonës

Provinca e Savonës është një provincë e rajonit të LiguriasItali me kryeqytet qytetin e Savonës. Ajo kufizohet në perëndim nga Provinca e Imperias, në veri nga provincat e Kuneos, Astit dhe Aleksandrisë të rajonit të Piemontes, në lindje nga Provinca e Xhenovës dhe në jug laget nga Deti Ligur.