Qyteti metropolitan i Kaljarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qyteti metropolitan i Kaljarit
Italisht : Città metropolitana di Cagliari
Qytet Metropolitan
noform
Palazzo Regio, selia e administratës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Kryeqendra Kaljari
Presidenti Francesco Lilliu
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.248 km2
Popullsia (2018) 430.656 banorë
Dendësia 345,08 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 09121-09134 (Cagliari), 09012, 09018, 09028, 09032-09033, 09042, 09044-09045, 09047-09048, 09050, 09060, 09067-09069
Prefiksi 070
Nr. i komunave 17
Faqja Zyrtare www.cittametropolitanacagliari.it/

Qyteti metropolitan i Kaljarit (italisht:Città metropolitana di Cagliari) është një qytet metropolitan italian i rajonit Sardenja. Ai zëvendësoi provincën e Kaljarit në vitin 2016.