Provinca e Kietit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Kietit
Italisht : Provincia di Chieti
Provincë
noform
Kështjella e Rokaskalenjës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Abruco
Kryeqendra Kieti
Presidenti Enrico Di Giuseppantonio
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.588,35 km2
Popullsia 397.415 banorë
Dendësia 153,54 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 66010-66100-66012, 66014-66023, 66026, 66030-66034, 66036-66038, 66040-66043, 66045-66047, 66050-66052, 66054
Prefiksi 085, 0871, 0872, 0873
Nr. i komunave 104
Faqja Zyrtare www.provincia.chieti.it
Harta e provincës së Kietit

Provinca e Kietit është një provincë e Rajonit të AbrucosItali.

Ajo është krahina më e populluar e Abrucos. Provinca e Kietit kufizohet në veri-perëndim nga Provinca e Peskarës, në jug-perëndim nga Provinca e Akuilës në jug nga Provinca e Kampobasos e rajonit të Molizes, në juglindje nga Provinca e Izernias e rajonit të Molizes dhe në veri-lindje laget nga Deti Adriatik. Provinca quhet edhe provinca teatine, që vjen nga emëri i lashtë i Kietit, Teate, prandaj banorët e kryeqytetit quhen teatinë.