Provinca e Mantovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Mantovës
Provincia di Mantova
Pallati i Cervetës, selia e qeverisjes së provincës.
Pallati i Cervetës, selia e qeverisjes së provincës.
Mantova posizione.png
Population
 • Total(2.013) 412 373
Websitewww.provincia.mantova.it

Provinca e Mantovës është një provincë italiane e LombardisëItali, me kryeqytet Mantova.

Ajo kufizohet në veri-lindje nga Provinca e Veronës të rajonit Veneto, në lindje nga Provinca e Rovigos të rajonit Veneto, në jug nga Provinca e Ferrarës, Provinca e Modenës, Provinca e Reggio Emilias dhe Provinca e Parmës të rajonit Emilia-Romanja, në perëndim nga Provinca e Kremonës dhe në veri-perëndim nga Provinca e Breshias.