Provinca e Arexos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Arexos
Italisht : Provincia di Arezzo
Provincë
noform
Pallati i provincës, selia e administratës së provincës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Toskana
Kryeqendra Arezzo
Presidenti Roberto Vasai
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.233,08 km2
Popullsia (2012) 350.707 banorë
Dendësia 108,47 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 52100, 52010-52048
Prefiksi 0575, 055
Nr. i komunave 37
Faqja Zyrtare www.provincia.arezzo.it

Provinca e Arexos është një krahinë italiane e Toskanës me rreth 350.707 banorë (2012).

Kufizohet në verilindje nga Provincat e Forli Çezenës dhe Riminit të Rajonit të Emilia-Romanjës, në lindje nga Provinca e Peruxhias dhe nga Provinca e Pezaro dhe Urbinos të Rajonit të Markes, në jugperëndim nga Provinca e Sienës, dhe në veriperëndim nga Qyteti Metropolitan i Firences.