Provinca e Arexos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Arexos
Provincia di Arezzo
Pallati i provincës, selia e administratës së provincës
Pallati i provincës, selia e administratës së provincës
Popullsia
 • Gjithsej(2.012) 350,707
{{{postal_code_type}}}
52100, 52010-52048
Faqja zyrtarewww.provincia.arezzo.it

Provinca e Arexos është një krahinë italiane e Toskanës me rreth 350.707 banorë (2012).

Kufizohet në verilindje nga Provincat e Forli Çezenës dhe Riminit të Rajonit të Emilia-Romanjës, në lindje nga Provinca e Peruxhias dhe nga Provinca e Pezaro dhe Urbinos të Rajonit të Markes, në jugperëndim nga Provinca e Sienës, dhe në veriperëndim nga Qyteti Metropolitan i Firences.