Provinca e Lodit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°38′00″V 15°48′00″L / 40.633333°V 15.8°L / 40.633333; 15.8

Provinca e Lodit
Italisht : Provincia di Lodi
Provincë
noform
Pallati San Cristoforo Lodi, selia e qeverisjes së provincës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Kryeqendra Lodi
Presidenti Cristiano Devecchi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 782,25 km2
Popullsia (2013) 226 449 banorë
Dendësia 289,48 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 26900 (Lodi), 26811-26867 (provinca)
Prefiksi 02, 0371, 0377
Nr. i komunave 61
Faqja Zyrtare www.provincia.lodi.it


Provinca e Lodit është një provincë italiane e LombardisëItali, me kryeqytet Lodi.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Milanos, në lindje nga Provinca e Kremonës, në jug nga Provinca e Piaçencës të rajonit Emilia-Romanja , në perëndim nga Provinca e Pavias dhe komunën eksklavë të San Kolombano al Lambros të Provincës së Milanos.

Provinca e Lodit është themeluar më 6 mars 1992, pas shkëputjes së 61 komunave të provincës së Milanos.

Pesë komuna në provincë mbajnë titullin e qytetit: Lodi, Codogno, Casalpusterlengo, Lodi Vecchio dhe Sant'Angelo Lodigiano.