Provinca e Lodit

Coordinates: 40°38′00″N 15°48′00″E / 40.633333°N 15.8°E / 40.633333; 15.8
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

40°38′00″N 15°48′00″E / 40.633333°N 15.8°E / 40.633333; 15.8

Provinca e Lodit
Provincia di Lodi
Pallati San Cristoforo Lodi, selia e qeverisjes së provincës
Pallati San Cristoforo Lodi, selia e qeverisjes së provincës
Popullsia
 • Gjithsej(2.013) 226 449
{{{postal_code_type}}}
26900 (Lodi), 26811-26867 (provinca)
Faqja zyrtarewww.provincia.lodi.it

Provinca e Lodit është një provincë italiane e LombardisëItali, me kryeqytet Lodi.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Milanos, në lindje nga Provinca e Kremonës, në jug nga Provinca e Piaçencës të rajonit Emilia-Romanja , në perëndim nga Provinca e Pavias dhe komunën eksklavë të San Kolombano al Lambros të Provincës së Milanos.

Provinca e Lodit është themeluar më 6 mars 1992, pas shkëputjes së 61 komunave të provincës së Milanos.

Pesë komuna në provincë mbajnë titullin e qytetit: Lodi, Codogno, Casalpusterlengo, Lodi Vecchio dhe Sant'Angelo Lodigiano.