Provinca e Romës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 41°53′01″V 12°27′25″L / 41.8835°V 12.457°L / 41.8835; 12.457

Provinca e Romës
Italisht : Provincia di Roma
Provincë
Stema_figura
Emblema e Romës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lacio
Kryeqendra Roma
Presidenti Riccardo Carpino
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.352 km2
Popullsia 4.321.244 ( 2013 banorë
Dendësia 06, 0761, 0765, 0766, 0774 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 00118-00199 (Roma), 00010-00069 (provinca)
Prefiksi 0971, 0972, 0973, 0975, 0976
Nr. i komunave 121
Faqja Zyrtare www.provincia.roma.it


Provinca e Romës është një provincë italiane e rajonit LacioItali. Ajo është provinca më e populluar e Italisë. Ajo mbulon një sipërfaqe prej 5352 kilometra katrorë dhe përfshin 121 komuna.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Viterbos, në verilindje nga Provinca e Rietit, në lindje nga Provinca e Akuilës dhe Provinca e Frozinones, në juglindje nga Provinca e Latinës, në perëndim dhe jug nga Deti Tiren.

Brenda saj ndodhet Qyteti i Vatikanit.

Selia e provincës është Pallati i Valentinit në Romë.