Provinca e Nuoros

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Nuoros
Italisht : Provincia di Nuoro
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Kryeqendra Nuoros
Presidenti
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia (31-7-2018) banorë
Dendësia 37,12 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 08100 Nuoros, 08010-08012, 08015-08018, 08020-08032, 08036, 08038-08040, 08042, 08044-08049 komunat e tjera
Prefiksi 0782, 0784, 0785, 079
Nr. i komunave 74
Faqja Zyrtare www.provincia.nuoro.it/


Provinca e Nuoros është një provincë e rajonit Sardenjë, në Itali. Ka një popullsi prej 209.261 (31-7-2018)[1] banorësh dhe një sipërfaqe prej 5.638 km². Dendësia e popullsisë është 37,12 banorë/km².
Kryeqëndra e provincës është qyteti Nuoros.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]