Orosei

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Orosei
Qytet
noform
Pamje nga Orosei
Vendndodhja
 Orosei is located in Itali
 Orosei
 Orosei
40°22′44″V 9°41′38″L / 40.379°V 9.694°L / 40.379; 9.694Koordinatat: 40°22′44″V 9°41′38″L / 40.379°V 9.694°L / 40.379; 9.694
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Nuoros
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 91 km2
Lartësia 19 m (m.n.d.)
Popullsia 7.034 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   08028
Prefiksi   0784
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Orosei (Orosèi) është një komunë në Italiprovincën Nuoros, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 91 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 19 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 7.034 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Orosei – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale