Sorgono

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Sorgono
Qytet
noform
Pamje nga Sorgono
Vendndodhja
 Sorgono is located in Itali
 Sorgono
 Sorgono
40°01′34″V 9°06′07″L / 40.026°V 9.102°L / 40.026; 9.102Koordinatat: 40°01′34″V 9°06′07″L / 40.026°V 9.102°L / 40.026; 9.102
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Nuoros
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 56.05 km2
Lartësia 700 m (m.n.d.)
Popullsia 1.671 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   08038
Prefiksi   0784
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Sorgono (Sòrgono) është një komunë në Italiprovincën Nuoros, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 56.05 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 700 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 1.671 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sorgono – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale