Orune

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Orune
Qytet
noform
Pamje nga Orune
Vendndodhja
 Orune is located in Itali
 Orune
 Orune
40°24′22″V 9°22′08″L / 40.406°V 9.369°L / 40.406; 9.369Koordinatat: 40°24′22″V 9°22′08″L / 40.406°V 9.369°L / 40.406; 9.369
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Nuoros
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 128.45 km2
Lartësia 745 m (m.n.d.)
Popullsia 2.353 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   08020
Prefiksi   0784
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Orune (Urùne, Orùne) është një komunë në Italiprovincën Nuoros, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 128.45 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 745 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 2.353 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Orune – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale