Provinca e Torinos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Torinos
Italisht : Provincia di Torino
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Piemonte
Kryeqendra Torino
Presidenti Antonino Saitta
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6,821 km2
Popullsia 2,308,409 banorë
Dendësia 340 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 10010-10020, 10022-10026,
10028-10032, 10034-10038,
10040-10046, 10048,
10050-10078, 10080-10088,
10090-10095, 10098-10100
Prefiksi 011, 0121, 0122,
0123, 0124, 0125, 0161
Nr. i komunave 315
Faqja Zyrtare www.provincia.torino.it


Provinca e Torinos (italisht: Provincia di Torino) është një krahinë italiane e Rajonit të Piemontes.