Provinca e Astit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Astit
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Piemonte
Kryeqendra Asti
Presidenti Maria Teresa Armosino
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.511 km2
Dendësia 146,72 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 011, 0141, 0144
Nr. i komunave 118
Faqja Zyrtare www.provincia.asti.it
Provinca e Astit

Provinca e Astit (italisht: Provincia di Asti) është një krahinë italiane e Rajonit të Piemontes, që ka 221.687 banorë. Kryeqendra e provincës është Asti.

Ajo kufizohet në veri-perëndim nga Provinca e Torinos, në lindje nga Provinca e Aleksandrisë, në jug nga Provinca e Savonës e Rajonit të Ligurias për vetëm 3 km në qytetin e Serole dhe në perëndim nga Provinca e Kuneos.