Provinca e Pavias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Pavias
Italisht : Provincia di Pavia
Provincë
noform
Pallati i Provincës, selia e administratës së provincës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Kryeqendra Pavia
Presidenti Daniele Bosone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2 965 km2
Popullsia (2013) 542 749 banorë
Dendësia 183,05 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 27100, 27010-27059
Prefiksi 02, 0381, 0382, 0383, 0384, 0385
Nr. i komunave 190
Faqja Zyrtare www.provincia.pv.it


Provinca e Pavias është një provincë italiane e LombardisëItali, me kryeqytet Pavia.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Milanos, në lindje nga Provinca e Lodit, nga komuna eksklavë e San Colombano al Lambro të Provincës së Milanos dhe Provinca e Piaçencës (rajoni Emilia-Romanja), në jug-perëndim nga Provinca e Aleksandrisë (rajoni Liguria), në perëndim nga Provinca e Verçelit (rajoni Liguria), dhe në veri-perëndim nga Provinca e Novarës (rajoni Liguria).