Provinca e Pavias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Pavias
Provincia di Pavia
Pallati i Provincës, selia e administratës së provincës
Pallati i Provincës, selia e administratës së provincës
Popullsia
 • Gjithsej(2.013) 542 749
{{{postal_code_type}}}
27100, 27010-27059
Faqja zyrtarewww.provincia.pv.it

Provinca e Pavias është një provincë italiane e LombardisëItali, me kryeqytet Pavia.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Milanos, në lindje nga Provinca e Lodit, nga komuna eksklavë e San Colombano al Lambro të Provincës së Milanos dhe Provinca e Piaçencës (rajoni Emilia-Romanja), në jug-perëndim nga Provinca e Aleksandrisë (rajoni Liguria), në perëndim nga Provinca e Verçelit (rajoni Liguria), dhe në veri-perëndim nga Provinca e Novarës (rajoni Liguria).