Provinca e Pordenones

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Pordenones
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Friuli-Venecia Xhulia
Kryeqendra Pordenone
Presidenti Claudio Pedrotti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.275,42 km2
Dendësia 138,77 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 0427, 0432, 0434
Nr. i komunave 50
Faqja Zyrtare www.provincia.pordenone.it
Provinca e Pordenones

Provinca e Pordenones (italisht:Provincia di Pordenone) është një provincë italiane e rajonit autonom të Friuli-Venecia Xhulia.

Ajo kufizohet në veri dhe lindje nga Provinca e Udines, në perëndim dhe në jug nga Provinca e Belunos, Provinca e Trevizos dhe Provinca e Venecias të rajonit të Venetos. Provinca e Pordenones u krijua në vitin 1968 duke u shkëputur nga Provinca e Udines.