Jump to content

Provinca e Oristanos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Oristano
Provincia di Oristano
Popullsia
 • Gjithsej158,353 (31−7−2.018)
{{{postal_code_type}}}
09170 (Oristano), 09070-09086, 09088-09099
Faqja zyrtarewww.provincia.oristano.it/


Provinca e Oristano është një provincë e rajonin Sardenjë, në Itali. Ka një popullsi prej 158.353 (31-7-2018)[1] banorësh dhe një sipërfaqe prej 2.990 km². Dendësia e popullsisë është 52,95 banorë/km².
Kryeqëndra e provincës është qyteti Oristanos.

  1. ^ "Istituto nazionale di statistica - Popolazione residente al 31/07/2018". Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2018. Marrë më 13 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)