Ruinas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Ruinas
Qytet
Vendndodhja
 Ruinas is located in Itali
 Ruinas
 Ruinas
39°54′22″V 8°53′49″L / 39.906°V 8.897°L / 39.906; 8.897Koordinatat: 39°54′22″V 8°53′49″L / 39.906°V 8.897°L / 39.906; 8.897
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Oristanos
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 30.46 km2
Lartësia 359 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi   0783
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Ruinas (Arruìnas) është një komunë në Italiprovincën Oristanos, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 30.46 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 359 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 667 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ruinas – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale