Simala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Simala
Qytet
noform
Pamje nga Simala
Vendndodhja
 Simala is located in Itali
 Simala
 Simala
39°43′12″V 8°49′41″L / 39.720°V 8.828°L / 39.720; 8.828Koordinatat: 39°43′12″V 8°49′41″L / 39.720°V 8.828°L / 39.720; 8.828
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Oristanos
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 13.38 km2
Lartësia 155 m (m.n.d.)
Popullsia 326 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   09090
Prefiksi   0783
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Simala (Simàba) është një komunë në Italiprovincën Oristanos, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 13.38 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 155 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 326 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Simala – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale