Assolo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Assolo
Qytet
Vendndodhja
 Assolo is located in Itali
 Assolo
 Assolo
39°48′32″V 8°55′08″L / 39.809°V 8.919°L / 39.809; 8.919Koordinatat: 39°48′32″V 8°55′08″L / 39.809°V 8.919°L / 39.809; 8.919
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Oristanos
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16.37 km2
Lartësia 255 m (m.n.d.)
Popullsia 391 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   09080
Prefiksi   0783
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Assolo (Assòlu, Assòu) është një komunë në Italiprovincën Oristanos, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 16.37 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 255 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 391 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Assolo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale