Seneghe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Seneghe
Qytet
noform
Pamje nga Seneghe
Vendndodhja
 Seneghe is located in Itali
 Seneghe
 Seneghe
40°04′48″V 8°36′47″L / 40.080°V 8.613°L / 40.080; 8.613Koordinatat: 40°04′48″V 8°36′47″L / 40.080°V 8.613°L / 40.080; 8.613
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Oristanos
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 57.85 km2
Lartësia 305 m (m.n.d.)
Popullsia 1.772 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   09070
Prefiksi   0783
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Seneghe (Sèneghe) është një komunë në Italiprovincën Oristanos, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 57.85 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 305 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 1.772 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Seneghe – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale