Oristanos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Oristano
Qytet
Vendndodhja
 Oristano is located in Itali
 Oristano
 Oristano
39°54′18″V 8°35′28″L / 39.905°V 8.591°L / 39.905; 8.591Koordinatat: 39°54′18″V 8°35′28″L / 39.905°V 8.591°L / 39.905; 8.591
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Oristanos
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 84.57 km2
Lartësia 9 m (m.n.d.)
Popullsia 31.687 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   09170
Prefiksi   0783
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Oristano (Aristànis) është një komunë në Italiprovincën Oristanos, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 84.57 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 9 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 31.687 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]