Simaxis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Simaxis
Qytet
noform
Pamje nga Simaxis
Vendndodhja
 Simaxis is located in Itali
 Simaxis
 Simaxis
39°43′12″V 8°49′41″L / 39.720°V 8.828°L / 39.720; 8.828Koordinatat: 39°43′12″V 8°49′41″L / 39.720°V 8.828°L / 39.720; 8.828
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Oristanos
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 27.82 km2
Lartësia 7 m (m.n.d.)
Popullsia 2.243 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   09088
Prefiksi   0783
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Simaxis (Simàghis) është një komunë në Italiprovincën Oristanos, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 27.82 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 7 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 2.243 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Simaxis – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale