Sedilo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Sedilo
Qytet
noform
Pamje nga Sedilo
Vendndodhja
 Sedilo is located in Itali
 Sedilo
 Sedilo
40°10′26″V 8°55′08″L / 40.174°V 8.919°L / 40.174; 8.919Koordinatat: 40°10′26″V 8°55′08″L / 40.174°V 8.919°L / 40.174; 8.919
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Oristanos
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 68.45 km2
Lartësia 283 m (m.n.d.)
Popullsia 2.122 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   09076
Prefiksi   0785
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Sedilo (Sèdilo) është një komunë në Italiprovincën Oristanos, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 68.45 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 283 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 2.122 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sedilo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale