Laconi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Laconi
Qytet
noform
Pamje nga Laconi
Vendndodhja
 Laconi is located in Itali
 Laconi
 Laconi
39°51′07″V 9°03′07″L / 39.852°V 9.052°L / 39.852; 9.052Koordinatat: 39°51′07″V 9°03′07″L / 39.852°V 9.052°L / 39.852; 9.052
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Oristanos
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 124.75 km2
Lartësia 555 m (m.n.d.)
Popullsia 1.878 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   08034
Prefiksi   0782
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Laconi (Làconi) është një komunë në Italiprovincën Oristanos, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 124.75 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 555 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 1.878 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Laconi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale