Provinca e Peskarës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Peskarës
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Abruco
Kryeqendra Peskara
Presidenti Guerino Testa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.225 km2
Dendësia 264,48 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 085
Nr. i komunave 46
Faqja Zyrtare www.provincia.pescara.it


Provinca e Peskarës është një provincë italiane e Rajonit të Abrucos. Provinca e Peskarës ka dendësinë më të lartë të popullsisë dhe qytetet më të populluar në rajonin e Abrucos. Ajo kufizohet në veri me Provincën e Teramos, në veri-lindje me Detin Adriatik, në jug dhe në lindje me Provincën e Kietit, në perëndim dhe në jug me Provincën e Akuilës. Sipas dekretit të miratuar nga Këshilli i Ministrave më 20 korrik 2012, Provinca e Pescarës, ashtu si të gjitha provincat e tjera italiane, do të jetë subjekt i riorganizimit për formimin e një subjekti të ri territorial kufijtë e të cilit do të përcaktohen në marrëveshjen ndërmjet Këshillit të Autonomisë Vendore të Abrucos dhe qeverisë.

Provinca e Peskarës përfshin komuna si: Alano, Kapele sul Tavo, Karamaniko, Çepagati, Çita Sant-Anxhelo, Manopelo, Montesilvano, Pianela, Peskara, Spoltore, etj.