Provinca e Forlì-Çezenës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Forlì-Çezenës
Italisht : Provincia di Forlì-Cesena
Provincë
noform
Pallati i zyrave te shtetit në Forli
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Emilia-Romanja
Kryeqendra Forli
Presidenti Davide Drei
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.378,4 km2
Popullsia (2014) 395.811 banorë
Dendësia 162,42 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 47121-47122 Forlì, 47521-47522 Cesena, 47010-47043 me përjashtim të 47023 komunat e tjera
Prefiksi 0541, 0543, 0546, 0547
Nr. i komunave 30
Faqja Zyrtare www.provincia.forlì-cesena.it


Provinca e Forlì-Çezenës (italisht:Provincia di Forlì-Cesena) është një provincë italiane e rajonit Emilia-Romanja. Kryeqytet i saj është Forli

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Ravenës, në lindje nga deti Adriatik, në juglindje nga Provinca e Riminit, në jugperëndim nga Provinca e Arexos dhe Provinca e Firences të rajonit Toskana.