Provinca e Triestes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Triestes
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Friuli-Venecia Xhulia
Kryeqendra Trieste
Presidenti Maria Teresa Bassa Poropat
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 212 km2
Dendësia 1.116,27 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 040
Nr. i komunave 6
Faqja Zyrtare www.provincia.trieste.it
Provinca e Triestes

Provinca e Triestes (italisht:Provincia di Trieste) është një krahinë italiane e rajonit Friuli-Venecia Xhulia. Ajo është provinca më e vogël italiane për shkak të humbjes së territoreve (Carso dhe Istria), dhënë Jugosllavisë pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. Përveç kësaj, ajo është provinca italiane që ka më pak të komuna (6), por është e katërta në Itali për nga dendësia e popullsisë.

Ajo kufizohet në veriperëndim nga Provinca e Goricias, në lindje dhe në jug nga Sllovenia dhe në perëndim nga Gjiri i Triestes në Detin Adriatik.