Provinca e Piaçencës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Piaçencës
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Emilia-Romanja
Kryeqendra Piacenza
Presidenti Francesco Rolleri
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.585,86 km2
Dendësia 111,48 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 0521, 0524, 0525
Nr. i komunave 48
Faqja Zyrtare www.provincia.piacenza.it


Provinca e Piaçencës

Provinca e Piaçencës (italisht:Provincia di Piacenza) është një provincë italiane e rajonit Emilia-Romanja.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Lodit dhe Provinca e Kremonës të rajonit Lombardia, në lindje nga Provinca e Parmës, në jug nga Qyteti Metropolitan i Gjenovës të rajonit Liguria dhe në perëndim nga Provinca e Pavias e rajonit Liguria dhe nga Provinca e Aleksandrisë e rajonit Piemonti.