Provinca e Avelinos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Avelinos
Italisht : Provincia di Avellino
Provincë
noform
Qyteti Avelino në horizont
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kampanja
Kryeqendra Avelino
Presidenti Cosimo Sibilia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.792 km2
Popullsia 438.673 banorë
Dendësia 157 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 83100, 83010-83059
Prefiksi 081, 0824, 0825, 0827
Nr. i komunave 119
Faqja Zyrtare www.provincia.avellino.it


Provinca e Avelinos

Provinca e Avelinos (italisht:Provincia di Avellino) është një provincë italiane e rajonit të Kampanjës me 438.673 banorë.

Ajo kufizohet në veri-perëndim nga Provinca e Beneventos, në veri-lindje nga Provinca e Foxhias e rajonit të Pulias, në jug-lindje nga Provinca e Potencës e rajonit të Bazilikatës, në jug nga Provinca e Salernos, në perëndim nga Provinca e Napolit.