Provinca e Trevizos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Trevizos
Italisht : Provincia di Treviso
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Veneto
Kryeqendra Treviso
Presidenti Leonardo Muraro
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2 476,68 km2
Popullsia (2010) 888 249 banorë
Dendësia 358,65 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 31100, 31010-31059
Prefiksi 0421, 0422, 0423, 0434, 0438
Nr. i komunave 95
Faqja Zyrtare www.provincia.treviso.it


Provinca e Trevizos është një provincë italiane e VenetosItali, me kryeqytet Treviso.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Belunos, në lindje nga Provinca e Pordenones (Friuli-Venecia Xhulia), në jug nga Provinca e Venecias dhe Provinca e Padovës dhe në perëndim nga Provinca e Viçencës.