Provinca e Katanias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Katanias
Italisht : Provincia di Catania
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sicilia
Kryeqendra Katania
Presidenti Giuseppe Castiglione
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3 553 km2
Popullsia (2011) 1 167 006 banorë
Dendësia 328,46 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 95100, 95010-95049
Prefiksi 095, 0933, 0942
Nr. i komunave 58
Faqja Zyrtare www.provincia.catania.it

Provinca e Katanias është një provincë në Rajonin e SicilisëItali.