Provinca e Sondrios

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Sondrios
Italisht : Provincia di Sondrio
Provincë
noform
Male në Provincën e Sondrios
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Kryeqendra Sondrio
Presidenti Massimo Sertori
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3 211,9 km2
Popullsia (2013) 181 522 banorë
Dendësia 56,52 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 23100, 23010-23038
Prefiksi 0342, 0343
Nr. i komunave 78
Faqja Zyrtare www.provincia.so.it
Provinca e Sondrios

Provinca e Sondrios është një provincë italiane e LombardisëItali, me kryeqytet Sondrio.

Ajo kufizohet në perëndim dhe në veri nga Zvicra, në perëndim ajo kufizohet edhe nga Provinca e Komos dhe Provinca e Lekos, në lindje nga Provinca e Breshias dhe me rajonin Trentino-Tiroli Jugor (Provinca Autonome e Trentos dhe Provinca Autonome e Bolzanos) dhe në jug nga Provinca e Bergamos.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provinca e Sondrios përbëhet nga një terren kryesisht malor me lugina që shtrihen kryesisht veri-jug; më kryesoret janë Valtellina dhe Chiavenna. Është mali i Lombardisë, një zonë e gjerë, e cila përfshin komunat e maleve të larta të tilla si Livigno, e cila është pothuajse e 2000m mbi nivelin e detit.