Provinca e Sondrios

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Sondrios
Provincia di Sondrio
Male në Provincën e Sondrios
Male në Provincën e Sondrios
Sondrio posizione.png
Popullsia
 • Total(2.013) 181 522
Faqja zyrtarewww.provincia.so.it
name e Sondrios

Provinca e Sondrios është një provincë italiane e LombardisëItali, me kryeqytet Sondrio.

Ajo kufizohet në perëndim dhe në veri nga Zvicra, në perëndim ajo kufizohet edhe nga Provinca e Komos dhe Provinca e Lekos, në lindje nga Provinca e Breshias dhe me rajonin Trentino-Tiroli Jugor (Provinca Autonome e Trentos dhe Provinca Autonome e Bolzanos) dhe në jug nga Provinca e Bergamos.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provinca e Sondrios përbëhet nga një terren kryesisht malor me lugina që shtrihen kryesisht veri-jug; më kryesoret janë Valtellina dhe Chiavenna. Është mali i Lombardisë, një zonë e gjerë, e cila përfshin komunat e maleve të larta të tilla si Livigno, e cila është pothuajse e 2000m mbi nivelin e detit.

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.