Provinca e Xhenovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Xhenovës
Italisht : Provincia di Genova
Provincë
noform
Pallati Doria-Spinola, selia e qeverisjes.
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Liguria
Kryeqendra Xhenova
Presidenti Cosimo Sibilia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.792 km2
Popullsia 438.673 banorë
Dendësia 157 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 83100, 83010-83059
Prefiksi 081, 0824, 0825, 0827
Nr. i komunave 119
Faqja Zyrtare www.provincia.genova.it


Harta e Provincës së Xhenovës

Provinca e Xhenovës është një krahinë italiane e rajonit të Ligurias me 881.294 banorë, dhe kryeqytet qytetin e Xhenovës.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Aleksandrisë të rajonit të Piemontes dhe provincat e Piaçencës dhe Parmës të rajonit të Emilia-Romanjas, në perëndim nga Provinca e Savonës në lindje nga Provinca e Specias dhe në jug laget nga Deti Tiren.