Provinca e Xhenovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Xhenovës
Provincia di Genova
Pallati Doria-Spinola, selia e qeverisjes.
Pallati Doria-Spinola, selia e qeverisjes.
Stema zyrtare e Provinca e Xhenovës
Popullsia
 • Gjithsej438,673
{{{postal_code_type}}}
83100, 83010-83059
Faqja zyrtarewww.provincia.genova.it
image_map e Provincës së Xhenovës

Provinca e Xhenovës është një krahinë italiane e rajonit të Ligurias me 881.294 banorë, dhe kryeqytet qytetin e Xhenovës.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Aleksandrisë të rajonit të Piemontes dhe provincat e Piaçencës dhe Parmës të rajonit të Emilia-Romanjas, në perëndim nga Provinca e Savonës në lindje nga Provinca e Specias dhe në jug laget nga Deti Tiren.