Provinca e Pizës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Pizës
Provincia di Pisa
Provincë
Stema_figura
Stema e Pizës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Toskana
Kryetari i Bashkisë Marco Filippesch
Partia PD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,448 km2
Popullsia 421,642 banorë (31 korrik 2014)
Dendësia 179 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 56010, 56011, 56017, 56019-56022, 56025, 56027, 56029-56038, 56040-56043, 56046, 56048
Prefiksi 050, 0565, 0571, 0586, 0587, 0588
Targa PI

Provinca e Pizës (Italisht: Provincia di Pisa) është provincë në rajonin Toskana. Kryeqendra e provincës është Piza. Është provinca e dytë më e popullarizuar dhe e pesta më e madhja në Toskana. Provinca ndahet në 37 komuna.[1][2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kufizohet me Lukën në veri, me Firencën dhe Sienën në lindje, me Groseton në jug dhe me Livornon në perëndim. Qytetet më të popullarizuar në provincë janë Piza, Cascina, San Giuliano Terme, Pontedera, San Miniato dhe Ponsacco.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2014, dhjetë komuna më të popullarizuar janë Piza (88,627), Cascina (44,901), San Giuliano Terme (31,315), Pontedera (28,915), San Miniato (28,072), Ponsacco (15,609), Santa Croce sull'Arno (14,528), Castelfranco di Sotto (13,431), Santa Maria a Monte (13,197) and Casciana Terme Lari (12,536).[3]

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provinca ndahet në 37 komuna. Më poshtë është lista e komunave të provincës së Pizës:

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Provincia di Pisa". Stat AdminStat. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Statistiche". Upinet. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2007. Marrë më 26 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Comuni in prov. di PI per popolazione". tuttitalia. Marrë më 27 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)