Jump to content

Komuna (Itali)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kurorë për titullin e Komunës.

Komuna është një njësi vendore administrative italiane.

Rendësia dhe funksionimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna ofron shumë prej funksioneve themelore civile: regjistri i lindjeve dhe vdekjeve, regjistrin e veprave, dhe kontraktimet për rrugët lokale dhe punëve publike.

Ajo drejtohet nga një kryetar bashkie (Sindaco) i ndihmuar nga nga këshilli i komunës (Consiglio comunale) një organ ligjbërës dhe nga këshilli bashkiak (Giunta Comunale) një organ kryerëse.