Provinca e Teramos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Teramos
Italisht : Provincia di Teramo
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Abruco
Kryeqendra Teramo
Presidenti Valter Catarra
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.947,64 km2
Popullsia (2011) 312.311 banorë
Dendësia 160,35 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 64100 (vetëm qyteti i Teramos)
Prefiksi 0861, 085
Nr. i komunave 47
Faqja Zyrtare www.provincia.teramo.it


Provinca e Teramos është një provincë italiane e Rajonit të Abrucos. Provinca e Teramos kufizohet në veri nga Provinca e Askoli Piçenos (Marke), në lindje laget nga Deti Adriatik, në juglindje nga Provinca e Peskarës, në jugperëndim nga Provinca e Akuilës dhe në perëndim nga Provinca e Rietit (Lacio).