Provinca e Lekos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°38′00″V 15°48′00″L / 40.633333°V 15.8°L / 40.633333; 15.8

Provinca e Lekos
Italisht : Provincia di Lecco
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Kryeqendra Lecco
Presidenti Daniele Nava
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 816 km2
Popullsia (2013) 339 166 banorë
Dendësia 415,64 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 23900 (Lecco), 23801-23899 (provinca)
Prefiksi 031, 0341, 035, 039
Nr. i komunave 90
Faqja Zyrtare www.provincia.lecco.it


Provinca e Lekos është një provincë italiane e LombardisëItali, me kryeqytet Lecco.

Provinca e Lekos kufizohet në veri dhe lindje me Provincën e Sondrios, në lindje me Provincën e Bergamos, në jug me Provincën e Monzës e Brianzës dhe në perëndim dhe veri me Provincën e Komos.