Provinca e Veronës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Veronës
Italisht : Provincia di Verona
Provincë
noform
Lozha e Këshillit të Veronës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Veneto
Kryeqendra Verona
Presidenti Giovanni Miozzi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.121 km2
Popullsia 925.290 banorë
Dendësia 296,47 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 37121-37142 Verona, 37010-37069
Prefiksi 045, 0442
Nr. i komunave 98
Faqja Zyrtare www.provincia.verona.it

Provinca e Veronës (Italisht: Provincia di Verona) është një krahinë italiane e rajonit të Venetos.

Provinca e Veronës kufizohet në veri nga Provinca Autonome e Trentos (Trentino-Tiroli Jugor), në lindje nga Provinca e Viçencës, dhe nga Provinca e Padovës, në jug nga Provinca e Rovigos dhe në jug e perëndim nga provincat e Mantovës dhe Breshias (Lombardia).