Provinca e Kremonës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Kremonës
Italisht : Provincia di Cremona
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Kryeqendra Kremona
Presidenti Massimiliano Salini
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.772 km2
Popullsia (2012) 361.812 banorë
Dendësia 204,18 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 26100, 26010-26049
Prefiksi 0363, 0372, 0373, 0374, 0375, 0376
Nr. i komunave 115
Faqja Zyrtare www.provincia.cremona.it


Provinca e Kremonës është një provincë italiane e rajonit të Lombardisë, e cila kufizohet në veri nga Provinca e Bergamos dhe Provinca e Breshias, në lindje nga Provinca e Mantovës, në jug nga Provincat e Parmës dhe PiaçencësEmilia-Romanjas dhe në perëndim nga Provinca e Lodit dhe Provinca e Milanos.