Provinca e Rexhio Emilias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Rexhio Emilias
Italisht : Provincia di Reggio nell'Emilia
Provincë
noform
Pallati Dukal
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Emilia-Romanja
Kryeqendra Reggio nell'Emilia
Presidenti Giammaria Manghi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.291,26 km2
Popullsia (2014) 533.549 banorë
Dendësia 232,86 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 42121-42124 Rexhio Emilia, 42010-42049 Provinca
Prefiksi 0522, 0536
Nr. i komunave 45
Faqja Zyrtare www.provincia.re.it
Provinca e Rexhio Emilias

Provinca e Rexhio Emilias (italisht:Provincia di Reggio nell'Emilia) është një provincë italiane e rajonit Emilia-Romanja. Kryeqytet i saj është Reggio nell'Emilia.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Mantovës e rajonit Lombardia, në lindje nga Provinca e Modenës, në jug nga Provinca e Masës e Karrarës dhe Provinca e Lukës të rajonit Toskana dhe në perëndim nga Provinca e Parmës nëpërmjet lumit Enza.