Provinca e Rexhio Emilias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Rexhio Emilias
Provincia di Reggio nell'Emilia
Pallati Dukal
Pallati Dukal
Popullsia
 • Gjithsej (2.014) 533,549
{{{postal_code_type}}}
42121-42124 Rexhio Emilia, 42010-42049 Provinca
Faqja zyrtarewww.provincia.re.it
name e Rexhio Emilias

Provinca e Rexhio Emilias (italisht:Provincia di Reggio nell'Emilia) është një provincë italiane e rajonit Emilia-Romanja. Kryeqytet i saj është Reggio nell'Emilia.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Mantovës e rajonit Lombardia, në lindje nga Provinca e Modenës, në jug nga Provinca e Masës e Karrarës dhe Provinca e Lukës të rajonit Toskana dhe në perëndim nga Provinca e Parmës nëpërmjet lumit Enza.