Provinca e Katanxaros

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Katanxaros
Italisht : Provincia di Catanzaro
Provincë
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kalabria
Kryeqendra Katanxaro
Presidenti Sergio Abramo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.391 km2
Popullsia 368.265 banorë
Dendësia 154,02 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 88020-88021, 88024-88025, 88040-88044, 88050-88051, 88054-88056, 88060-88062, 88064-88070, 88100
Prefiksi 0961, 0967, 0968
Nr. i komunave 80
Faqja Zyrtare www.provincia.catanzaro.it


Provinca e Katanxaros (italisht:Provincia di Catanzaro) është një provincë italiane e Kalabrisë 368.265 banorë, me kryeqendër Katanzaro.

Provinca e Katanxaros kufizohet në veri me Provincën e Kozencës, në veri-lindje me Provincën e Krotones, në jug Provincën e Rexhio Kalabrisë, në jug-perëndim me Provincën e Vibo Valentias, në lindje laget nga Deti Jon dhe në perëndim nga Deti Tirren.