Provinca e Katanxaros

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Katanxaros
Provincia di Catanzaro
Popullsia
 • Gjithsej368,265
{{{postal_code_type}}}
88020-88021, 88024-88025, 88040-88044, 88050-88051, 88054-88056, 88060-88062, 88064-88070, 88100
Faqja zyrtarewww.provincia.catanzaro.it

Provinca e Katanxaros (italisht:Provincia di Catanzaro) është një provincë italiane e Kalabrisë 368.265 banorë, me kryeqendër Katanzaro.

Provinca e Katanxaros kufizohet në veri me Provincën e Kozencës, në veri-lindje me Provincën e Krotones, në jug Provincën e Rexhio Kalabrisë, në jug-perëndim me Provincën e Vibo Valentias, në lindje laget nga Deti Jon dhe në perëndim nga Deti Tirren.