Provinca e Barit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Barit
Italisht : Provincia di Bari
Provincë
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Pulia
Kryeqendra Bari
Presidenti Francesco Schittulli
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.825 km2
Popullsia 1.259.337 banorë
Dendësia 329,24 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 70121-70132 Bari
Prefiksi 080
Nr. i komunave
Faqja Zyrtare www.provincia.ba.it

Provinca e Barit (italisht Provincia di Bari) është një krahinë italiane e Pulias.

Me një popullsi prej 1,259,337 banorë, është provinca më e populluar në rajon dhe e pesta në Itali. Ajo mbulon një sipërfaqe prej 3,825 kilometra katrorë dhe përfshin 41 komuna.

Provinca e Barit kufizohet në perëndim me Provincat e Materës dhe PotencësRajonit të Bazilikatës, në veri me Provincën e Barletta-Andria-Tranit dhe në jug me Provincën e Tarantos dhe të Brindizit dhe në lindje laget nga Deti Adriatik.

Në vitin 2004, me themelimin e Provincës së Barletta-Andria-Tranit, Provinca e Barit humbi 7 komuna (përveç të tri kryeqyteteve, edhe Bisceglie, Canosa di Puglia, Minervino Murge dhe Spinazzola) për një total prej rreth 390.000 banorë.

Provinca e Barit është e vendosur në pjesën qendrore të Pulias, në zonën që dikur njihej si Bari di Terra (Toka e Barit), dhe që përfshinte qytetet e Fasanos dhe Çisterninos, tani në Provincën e Brindizit.