Friuli-Venecia Xhulia

Coordinates: 45°38′10″N 13°48′15″E / 45.63611°N 13.80417°E / 45.63611; 13.80417
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Friuli-Venecia Xhulia
Friuli-Venezia Giulia
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej(2.012) 1,219,356
Faqja zyrtarewww.regione.fvg.it
Provincat e Friuli-Venecia Xhulias

Friuli-Venecia Xhulia (italisht Friuli-Venezia Giulia) është një nga njëzet rajonet e Italisë, dhe një prej pesë rajoneve autonome me status të veçantë. Kryeqytet i rajonit është Trieste. Rajoni ka një sipërfaqe prej 7856 km² dhe rreth 1,2 milion banorë. Një dalje e natyrshme për në det për shumë vende të Evropës Qendrore, rajoni përshkohet nga linja të mëdha transporti midis lindjes dhe perëndimit të Evropës jugore. Ai përfshin rajonin historik të Friulit dhe rajonin gjeografik të Venecia Xhulias (në anglisht e njohur edhe si Julian mars), secila me historinë e saj të veçantë, traditat dhe identitetin.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

45°38′10″N 13°48′15″E / 45.63611°N 13.80417°E / 45.63611; 13.80417