Friuli-Venecia Xhulia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Friuli-Venecia Xhulia
Italisht : Friuli-Venezia Giulia
Rajon
Stema_figura
Stema
Flag of Friuli-Venezia Giulia.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Trieste
Presidenti Massimiliano Fedriga
Partia LN
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.845 km2
Popullsia (2012) 1.219.356 banorë
Dendësia 155,43 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 12
Faqja Zyrtare www.regione.fvg.it


Provincat e Friuli-Venecia Xhulias

Friuli-Venecia Xhulia (italisht Friuli-Venezia Giulia) është një nga njëzet rajonet e Italisë, dhe një prej pesë rajoneve autonome me status të veçantë. Kryeqytet i rajonit është Trieste. Rajoni ka një sipërfaqe prej 7856 km² dhe rreth 1,2 milion banorë. Një dalje e natyrshme për në det për shumë vende të Evropës Qendrore, rajoni përshkohet nga linja të mëdha transporti midis lindjes dhe perëndimit të Evropës jugore. Ai përfshin rajonin historik të Friulit dhe rajonin gjeografik të Venecia Xhulias (në anglisht e njohur edhe si Julian mars), secila me historinë e saj të veçantë, traditat dhe identitetin.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 45°38′10″V 13°48′15″L / 45.63611°V 13.80417°L / 45.63611; 13.80417