Kampania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kampania
Italisht : Campania
Rajon
Stema_figura
Emblema e Kampanias
Flag of Campania.svg
Flamuri i Kampanias
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Napoli
Presidenti Stefano Caldoro
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 13.595 km2
Popullsia (2011) 5.760.090 banorë
Dendësia 423,69 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 5
Faqja Zyrtare http://beta.regione.campania.it/it/

Kampania është një nga 20 rajonet e Italisë.

Map of region of Campania, Italy, with provinces-it.svg

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Historia[redakto | përpunoni burim]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Koordinatat: 40°49′34″V 14°15′23″L / 40.82611°V 14.25639°L / 40.82611; 14.25639