Provinca e Rovigos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Rovigos
Italisht : Provincia di Rovigo
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Veneto
Kryeqendra Rovigo
Presidenti Tiziana Michela Virgili
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1 789 km2
Popullsia (2012) 248 049 banorë
Dendësia 138,65 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 45100, 45010-45039
Prefiksi 0425, 0426
Nr. i komunave 50
Faqja Zyrtare www.provincia.rovigo.it


Provinca e Rovigos është një provincë italiane e VenetosItali, me kryeqytet Rovigo.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Veronës, Padovës dhe Venecias, në lindje nga Deti Adriatik, në jug nga Provinca e Ferrarës (Emilja-Romanja), në jug-perëndim nga Provinca e Mantovës (Lombardi).