Provinca e Rovigos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Rovigos
Provincia di Rovigo
Popullsia
 • Gjithsej(2.012) 248 049
{{{postal_code_type}}}
45100, 45010-45039
Faqja zyrtarewww.provincia.rovigo.it

Provinca e Rovigos është një provincë italiane e VenetosItali, me kryeqytet Rovigo.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Veronës, Padovës dhe Venecias, në lindje nga Deti Adriatik, në jug nga Provinca e Ferrarës (Emilja-Romanja), në jug-perëndim nga Provinca e Mantovës (Lombardi).